Datça Tekne Turları
Marmaris Tekne Turu Datça Tekne Kiralama Simi adası Turları

Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk denizin en mavi olduğu ege ve akdeniz koylarına geleneksel Bodrum guletleriyle yapılan yolculuk olarak tanımlayabiliriz. Mavi Yolculuk 'un tarihi Cevat Şakir'in yazdığı bir öyküden dolayı Bodrum'a sürgün edilmesiyle başlar.

Datça Mavi Yolculuk O zamanlar yolu bile olmayan Bodrum'un doğası ve tarihi değerlerine aşık olan Cevat Şakir, bu şirin balıkçı kasabasına hayatını adar ve Halikarnas Balıkçısı ismiyle anılmaya başlar. Dostlarını da bu güzelliklerle tanıştırmak isteyen Halikarnas Balıkçısı onları da Bodrum'a davet eder ve ilk Mavi Yolculuk 1945'te
Cevat Şakirin önderliğinde Sebahattin Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fuad Ömer Keskinoğlu, Erol Güney, Benya ve Necati Cumalı tarafından yapılır.

Daha sonraki yıllarda bir rituel'e dönüşen bu yolculuk, turistik bir geziden cok kültürel ve mistik özellikler taşımaktaydı. Genellikle Gökova Körfeziyle Marmaris Antalya arasındaki kıyılarda gerçekleştirilen bu yolculuğun amacı eğlenceden çok doğaya dönmek, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan koylarda kendini bulmaktı. Mavi yolculuk adını koyan zamanın aydınları yanlarina sadece peynir, su, peksimet, tütün ve rakı alarak medeniyetten uzaklaşıyor, deniz kültürünü özümsüyorlardı.

Mavi Yolculuk sene içinde oluşan tüm stresinizi atmanız için en uygun yolların başında gelmektedir. 8,333 km.den fazla kıyı şeridi ve 4 denizi ile Türkiye, birçok koy ve sahilden oluşan hazine sandığı gibidir. Okyanuz üzerinde yapılan turların aksine, Türkiye’ de yapacağınız Mavi yolculuk'da birçok gizli koy, kıyı ve ada keşfedeceksiniz. Böylece birçok turistin yaşamadığı deneyimleri yaşayıp, bilinenlerin dışında Türkiye’ nin gizli güzelliklerini göreceksiniz. 


Mavi Yolculuk, çeşitli güzergahlarda güneşi, denizi, tarihi ve geziyi bir araya getirmektedir. Dilerseniz tüm gün yüzerek rahatlayıp, güneşin ve güzel yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz gibi; dalış, balık tutma gibi daha heyecan verici deneyimlerle Türkiye’ nin doğal ve kültürel alanlarını da keşfedebilirsiniz.


Galeri